První křížová výprava
První křížová výprava do Svaté země splnila svůj cíl: pomohla Byzantské říši proti Seldžukům a osvobodila Boží hrob v Jeruzalémě od muslimů. Probíhala v letech 1095–1099 a účastnila se jí zejména francouzská šlechta.
První křížová výprava do Svaté země splnila svůj cíl: pomohla Byzantské říši proti Seldžukům a osvobodila Boží hrob v Jeruzalémě od muslimů. Probíhala v letech 1095–1099 a účastnila se jí zejména francouzská šlechta.
Kostnický koncil probíhal v letech 1414–1418. Hlavním problémem, který měl vyřešit, bylo papežské schizma. Dalším pak Jan Hus a Jeroným Pražský.
Upálení Jana Husa vzbudilo v českých zemích velké rozhořčení. Česká a moravská šlechta vydala a do Kostnice zaslala stížný list, který odsouzení a upálení kritizoval.
Bitva u Lipan je často mylně vykládána jako porážka husitství nebo jako porážka prostého lidu privilegovanými vrstvami. Husitství v ní však poraženo nebylo a o třídní boj se nejednalo. Teprve po této bitvě byla husitská revoluce dovršena a husitství bylo katolickou církví povoleno. České království se poté stalo jednou z nejtolerantnějších zemí křesťanského světa.
Roku 1453 osmanští Turci dobyli Konstantinopol, hlavní město Východořímské neboli Byzantské říše. Hlavní nástupnický stát antické Římské říše tak zanikl a Turkům se otevřela cesta do Evropy.
Vlna čarodějnických procesů začala v 15. století, kdy také byla vydána příručka Kladivo na čarodějnice. Při vyšetřování čarodějnic bylo stejně jako u kacířů užíváno inkviziční řízení. Čarodějnice stíhali a upalovali jak katolíci, tak protestanti.
Jezuitský řád se vyznačoval pevně danou organizací a hierarchií. Video popisuje vznik jezuitského řádu, oficiálně nazývaného Tovaryšstvo Ježíšovo, jeho strukturu od představeného řádu až po jednotlivé domy a kategorie, do nichž se dělili jeho členové.
Jezuité do českých zemí přišli v roce 1556, brzy po založení řádu. Jejich prvním sídlem se stalo pražské Klementinum.
Martin Luther byl německý církevní reformátor působící v 16. století. Byl zakladatelem jedné z hlavních protestantských církví.
Od nástupu Habsburků na český trůn v roce 1526 do bitvy na Bílé hoře v roce 1620 se církevní správa českých zemí značně proměnila. Kromě katolické církve tu byla církev utrakvistická, která se pod vlivem luteránství rozštěpila na novoutrakvisty a staroutrakvisty, a dále Jednota bratrská.
Gregoriánská reforma kalendáře.
Rudolfův majestát vydaný roku 1609 císařem Rudolfem II. legalizoval v Čechách protestantská vyznání, která se roku 1575 spojila v tzv. České konfesi. Platil do porážky stavovského povstání na Bílé hoře.
Po porážce českého stavovského povstání v bitvě na Bílé hoře začala rekatolizace českých zemí. Nekatolická vyznání měla být vytlačena a veškeré nekatolické obyvatelstvo mělo konvertovat ke katolictví.
Jan Amos Komenský (1592–1670) byl biskup Jednoty bratrské a celoevropsky významný spisovatel, pedagog, didaktik a filosof doby baroka.
Vývoj písemností vydávaných papežskou kanceláří je hlavní náplní papežské diplomatiky. Papežská kancelář byla ve středověku nejvyvinutější ze všech. Mezi typické papežské písemnosti patří např. privilegium, bula, breve nebo motu proprio.
Video popisuje vznik a vývoj matrik, místa jejich uložení, jejich digitalizaci, používaná písma a jazyky a stručně popisuje obsah záznamů v matrikách narozených, oddaných a zemřelých.