Videa o dějinách raného novověku, tedy období hruba od 15. století, kdy byla dobyta Konstantinopol a objevena Amerika, do konce 18. století, kdy proběhla Velká francouzská revoluce.
Bitva u Moháče 1526
Bitva u Moháče svedená 29. srpna 1526 tvoří významný předěl v českých dějinách i v dějinách boje křesťanské Evropy proti Osmanské říši. Turci vedení sultánem Sulejmanem zde porazili českého a uherského krále Ludvíka Jagellonského.
Martin Luther a německá reformace
Martin Luther byl německý církevní reformátor působící v 16. století. Byl zakladatelem jedné z hlavních protestantských církví.
Příchod jezuitů do českých zemí
Jezuité do českých zemí přišli v roce 1556, brzy po založení řádu. Jejich prvním sídlem se stalo pražské Klementinum.
České místodržitelství 1577–1749
České místodržitelství bylo od konce 16. století až do roku 1749 nejvyšším správním úřadem pro Čechy.
Alžběta Báthoryová – čachtická paní
Uherská hraběnka Alžběta Báthoryová (1560–1614), známá také jako "čachtická paní", měla zavraždit několik stovek mladých dívek. Je však možné, že šlo o vykonstruovaný proces.
Filip Fabricius aneb ten třetí denefestrovaný z roku 1618
Filip Fabricius z Rosenfeldu a Hohenfallu se proslavil především jako třetí oběť defenestrace v roce 1618. Kromě toho se mu podařilo dosáhnout zajímavé kariéry ve státních úřadech a značného společenského vzestupu.
Rudolfův majestát na náboženskou svobodu
Rudolfův majestát vydaný roku 1609 císařem Rudolfem II. legalizoval v Čechách protestantská vyznání, která se roku 1575 spojila v tzv. České konfesi. Platil do porážky stavovského povstání na Bílé hoře.
Třicetiletá válka
Stručné dějiny celé třicetileté války, probíhající v letech 1618–1648.
Bitva na Bílé hoře 1620
Bitva na Bílé hoře proběhla 8. 11. 1620. Protestantské české stavovské vojsko v ní bylo poraženo katolickým císařským a ligistickým vojskem, což vedlo k porážce českého stavovského povstání, kterým začala třicetiletá válka.
Pobělohorská rekatolizace
Po porážce českého stavovského povstání v bitvě na Bílé hoře začala rekatolizace českých zemí. Nekatolická vyznání měla být vytlačena a veškeré nekatolické obyvatelstvo mělo konvertovat ke katolictví.
Jan Amos Komenský
Jan Amos Komenský (1592–1670) byl biskup Jednoty bratrské a celoevropsky významný spisovatel, pedagog, didaktik a filosof doby baroka.
Vrchnostenská správa v raném novověku
Vrchnostenská neboli patrimoniální správa byla v raném novověku jednou z tzv. partikulárních správ (spolu s městskou a církevní správou). Spočívala ve správě jednotlivých panství skrze vrchnost a její úřednický aparát. Zahrnovala správu vrchnostenského hospodářství, správu nad poddanými a přenesenou správu od státu.
Jak fungovalo panství v raném novověku?
Panství bylo v raném novověku základní správní a hospodářskou jednotkou. Z čeho se typické panství skládalo? Jak fungovalo? Jak bylo řízeno? Kdo všechno na něm žil? Na tyto otázky odpovídá toto video.
Poplužní dvory v raném novověku
Základní součástí vrchnostenského hospodářství v raném novověku byly poplužní dvory, jejichž čeleď a robotující poddaní obhospodařovali panskou půdu a dobytek.
Čarodějnické procesy
Vlna čarodějnických procesů začala v 15. století, kdy také byla vydána příručka Kladivo na čarodějnice. Při vyšetřování čarodějnic bylo stejně jako u kacířů užíváno inkviziční řízení. Čarodějnice stíhali a upalovali jak katolíci, tak protestanti.
První kolonie v Severní Americe
Anglická, francouzská, nizozemská a švédská kolonizace Severní Ameriky v 16.–17. století.
Vznik a organizace jezuitského řádu
Jezuitský řád se vyznačoval pevně danou organizací a hierarchií. Video popisuje vznik jezuitského řádu, oficiálně nazývaného Tovaryšstvo Ježíšovo, jeho strukturu od představeného řádu až po jednotlivé domy a kategorie, do nichž se dělili jeho členové.
Polští husaři
Polští okřídlení husaři existující od 16. do 18. století byli ve své době jednou z nejobávanějších a nejúspěšnějších vojenských jednotek. Video popisuje jejich vznik, organizaci, výzbroj a taktiku a je zakončeno přehledem jejich největších vítězství.
Povstání Chmelnického 1648–1654: I. Vypuknutí
Roku 1648 v Polsku vypuklo kozácké a rolnické povstání vedené záporožským kozáckým hejtmanem Bohdanem Chmelnickým. Spojencem kozáků byl tatarský Krymský chánát.
Velká turecká válka
Velká turecká válka v letech 1683–1699. Poté, co se Turci dostali až k Vídni a ohrožovali střední Evropu, byli společnými silami křesťanských zemí vytlačeni pryč z Uher.
Pragmatická sankce a nástup Marie Terezie
Od vydání pragmatické sankce roku 1713 po nástup Marie Terezie na trůn v roce 1740.
Války o rakouské dědictví
Války o rakouské dědictví v letech 1740–1748, konkrétně jejich evropské bojiště, tedy zejména první a druhá slezská válka, ale také boje pragmatické armády.
Peníze za Marie Terezie
Doba Marie Terezie byla z hlediska numismatiky převratná. Poprvé se objevily měděné mince a papírové bankovky, známé jaké bankocetle.
Sedmiletá válka
Dějiny sedmileté války v Evropě.
Začátek sedmileté války v Americe 1754–1755
Sedmiletá válka v Evropě vypukla v roce 1756. Již dva roky předtím však padly první výstřely v koloniích v Severní Americe, kde spolu soupeřily Velká Británie a Francie, s významným zapojením domorodých indiánů.
Válka o bavorské dědictví
Válka o bavorské dědictví v letech 1778–1779, známá také jako bramborová válka. Střetla se v ní Habsburská monarchie s Pruskem a Saskem.
Trestní právo v 18. století
Trestní právo v českých zemích se během 18. století výrazně proměnilo.
Hierarchie české šlechty v 15.–19. století
Vývoj šlechtické hierarchie a titulatury v českých zemích od 15. do 19. století. Video popisuje rozdělení české šlechty na panský a rytířský stav, šlechtou zastávané nejvyšší zemské úřady, začlenenění nových titulů hrabě, kníže a vévoda po bitvě na Bílé hoře a další věci.