Moderní dějiny

Videa o moderních dějinách, tedy období od první světové války do současnosti.

Arménská, řecká a asyrská genocida 1914–1922

Během první světové války a v následujících letech byly v Osmanské říši systematicky povražděny statisíce až miliony Arménů, Řeků a Asyřanů. Strůjci genocid byli zejména turečtí nacionalisté a mladoturecké hnutí.

Pětka – (ne)demokracie za První republiky

Československá republika byla demokratickým státem. Existovaly v ní však složky, která měly k demokracii daleko. Jednou z nich byla tzv. Pětka – neoficiální uskupení vůdců pěti hlavních politických stran.

Základní struktura Wehrmachtu

Přehled základní struktury Wehrmachtu – německé branné moci za druhé světové války.

Počátky Waffen-SS

Roku 1934 vznikly polovojenské dispoziční oddíly SS, které se staly základem pozdějších Waffen-SS. Ty byly elitou německých ozbrojených sil, ale také z nich měly na svědomí nejvíce válečných zločinů a částečně se podílely na holokaustu.

Německé tanky druhé světové války

Hlavní zbraní německé armády za druhé světové války bylo tankové vojsko.

Německé ponorky typu VIIC

Nejpočetnějším typem německých ponorek (U-Boot) za druhé světové války byl typ VIIC. Video po stručném představení všech typů německých ponorek popisuje uspořádání ponorky typu VIIC, její dieselelektrický pohon, torpédovou a další výzbroj, systém ponorných nádrží a další věci.

Organizace americké pěchoty za 2. světové války – I. Družstvo a četa

Organizace americké pěchoty za 2. světové války. I. Střelecké družstvo a střelecká četa v letech 1944–1945. Video obsahuje odkaz na další část.

Organizace německé pěchoty 1944–45: I. Družstvo a četa

Organizace a výzbroj pěšího družstva a pěší čety německých pozemních sil v letech 1944 až 1945. Video obsahuje odkazy na další části.

Ústecký masakr 1945

Ústecký masakr byl jedním z excesů, které proběhly během odsunu Němců po skončení druhé světové války.

Protikomunistická povstání v 50. letech

V 50. letech proběhla série protikomunistických povstání – ve Východním Německu, v Polsku a v Maďarsku. Všechna byla tvrdě potlačena. Největší z nich bylo maďarské povstání v roce 1956, které bylo potlačeno sovětským vojskem, jemuž velel maršál Koněv.