Státy: Prusko a Německo

Dějiny Bavorska 6.–12. století

Bavorsko je dnes územně největší německou spolkovou zemí. V průběhu dějin se jeho podoba několikrát výrazně proměnila, ale po většinu času bylo jednou z nejvýznamnějších a největších zemí Svaté říše římské.

Války o rakouské dědictví

Války o rakouské dědictví v letech 1740–1748, konkrétně jejich evropské bojiště, tedy zejména první a druhá slezská válka, ale také boje pragmatické armády.

Sedmiletá válka

Dějiny sedmileté války v Evropě.

Válka o bavorské dědictví

Válka o bavorské dědictví v letech 1778–1779, známá také jako bramborová válka. Střetla se v ní Habsburská monarchie s Pruskem a Saskem.

Bitva u Trutnova 1866

Přesně před 154 lety, 27. 6. 1866, proběhla bitva u Trutnova. Spadá do prusko-rakouské války a byla jediným rakouským vítězstvím na severním bojišti této války. Rakouský X. sbor podmaršálka von Gablenze zde porazil pruský I. sbor generála von Bonina.

Vypuknutí první světové války

První světová válka v letech 1914–1918 byla do té doby největší válkou dějin.

Vánoční příměří 1914

První světová válka vypukla v létě roku 1914. Na Vánoce tohoto roku bylo na mnoha místech západní fronty uzavřeno dočasné příměří.

Konec první světové války

11. 11. 1918 skončila první světová válka.

Základní struktura Wehrmachtu

Přehled základní struktury Wehrmachtu – německé branné moci za druhé světové války.

Počátky Waffen-SS

Roku 1934 vznikly polovojenské dispoziční oddíly SS, které se staly základem pozdějších Waffen-SS. Ty byly elitou německých ozbrojených sil, ale také z nich měly na svědomí nejvíce válečných zločinů a částečně se podílely na holokaustu.

Německé tanky druhé světové války

Hlavní zbraní německé armády za druhé světové války bylo tankové vojsko.

Německé ponorky typu VIIC

Nejpočetnějším typem německých ponorek (U-Boot) za druhé světové války byl typ VIIC. Video po stručném představení všech typů německých ponorek popisuje uspořádání ponorky typu VIIC, její dieselelektrický pohon, torpédovou a další výzbroj, systém ponorných nádrží a další věci.

Organizace německé pěchoty 1944–45: I. Družstvo a četa

Organizace a výzbroj pěšího družstva a pěší čety německých pozemních sil v letech 1944 až 1945.

Organizace německé pěchoty 1944–45: II. Rota

Organizace a výzbroj střelecké roty německých pozemních sil v letech 1944 až 1945, složené ze tří čet, kulometné sekce a velitelství, a srovnání německé a americké roty.

Organizace německé pěchoty 1944–45: III. Kulometná četa těžké roty

Organizace a výzbroj kulometné čety těžké roty v letech 1944 až 1945. Těžká rota vyzbrojená těžkými kulomety a minomety poskytovala blízkou palebnou podporu třem střeleckým rotám každého pěšího praporu.

Protikomunistická povstání v 50. letech

V 50. letech proběhla série protikomunistických povstání – ve Východním Německu, v Polsku a v Maďarsku. Všechna byla tvrdě potlačena. Největší z nich bylo maďarské povstání v roce 1956, které bylo potlačeno sovětským vojskem, jemuž velel maršál Koněv.

Dějiny Bádenska

Dějiny Bádenska od počátků v 11. století do současnosti, tedy od Bádenského markrabství v rámci Svaté říše římské po dnešní spolkovou zemi Bádensko-Württembersko. Kromě samotných dějin Bádenska video ukazuje typický příklad vývoje země ve Svaté říši římské, Rýnském spolku, Německém spolku a Německém císařství.